استخراج تصویر از مغز انسان

این خبر رو چند وقت پیش تو وبلاگ قبلیم منتشر کرده بودم ولی چون خبر جالبیه حیفم اومد تو این وبلاگ (جدیدم) نباشه

خبری که منتشر شده غیر قابل باور به نظر می رسد. اما دانشمنداندپارتمان علوم شناختی مرکز تحقیقات علوم اعصاب ATR ژاپن موفق شده اند نخستین تصاویر را از مغز انسان استخراج کنند.

روش کار بسیار جالب بوده است ابتدا 400 تصویر سیاه و سفید مختلف در سایز 10 پیکسل در 10 پیکسل به بیننده نشان داده شده است. هر تصویر به مدت 12 ثانیه مقابل چشم بیننده قرار داشته است و در این مدت دستگاه fMRI تغییرات فعالیتی کورتکس مغز را تحت نظر می گرفته است.  
یک کامپیوتر مرکزی اطلاعات را دریافت می کرده و با یک نرم افزار ویژه که توسط این دپارتمان تولید شده یاد میگرفته که چگونه تغییرات فعالیتی مغز را با تصاویر نشان داده شده مرتبط کند.

نتیجه فرایند این شده که وقتی حروف neuron به معنای عصب به ترتیب به فرد آزمایش شونده نشان داده شده است کامپیوتر مرکزی توانسته از روی فعالیت الکتریکی مغز کلمه neuron را استخراج کند. که تصویر آن را در بالا می بینید.

این می تواند آغازی باشد برای اینکه در آینده بتوانید شب ها رویاهایتان را روی یک DVD ضبط کنید. و یک گام علمی مهم در علوم شناختی محسوب می شود.

می توانید خبر اصلی را در Boing Boing و Computer Weekly بخوانید.

می توانید با علوم شناختی یا Cognitive Science در پژوهشکده علوم شناختی به فارسی آشنا شوید

/ 2 نظر / 9 بازدید
رها ورویا

سلام.... عالی بود مخصوصا ترکیب رنگش (سبز) وب خیلی زیبایی دارید خسته نباشید....امیدواریم در همه کارهایتان موفق باشید....راستی از این که به ما اطلاع دادین ممنونیم[گل][گل][خداحافظ]

سعید

سلام ... عالیه . خیلی قشنگ شده وبلاگ . مبارک باشه... این مطلب مغزم خیلی هویج انگیزه یعنی همون هیجان انگیز !! کاشکی یه 100 سال دیگه به دنیا میومدیم !